داستان جزیره کیش

0 دقیقه زمان خواندن
داستان جزیره کیش

داستان جزیره کیش

در شهرهای ایران جاذبه‌های گردشگری زیادی قرار دارد و به‌همین دلیل بسیاری از افراد همه ساله به شهرهای این کشور سفر می‌کنند. به‌غیر از شهرهای زیبا، ایران جزایر زیادی دارد که به‌دلیل جاذبه‌های تفریحی و گردشگری بسیار، مسافران زیادی را به خود جذب می‌کنند؛ یکی از مهمترین آن‌ها کیش است. این جزیره جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. اگر قصد شرکت در تور کیش علی بابا را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب قصد معرفی داستان این جزیره و بهترین روش برای اطلاع از قیمت تور کیش را داریم.

کلمه کیش به‌معنای تیردان یا ترکش است. زمانی که شما روی بلندی‌های جزیره کیش رفته و از ارتفاعات به این جزیره نگاه می‌کنید، کیش مانند یک تیری که در تیردان است، به‌نظر می‌رسد و بسیاری از افراد دلیل استفاده از کیش برای نام این جزیره را همین موضوع می‌دانند. در برخی کتاب‌های قدیمی این جزیره کیان نامیده شده است. طبق افسانه‌ها، کیکاوس زمانی که به فارس رسید، تخت او در بندر سیراف فرود آمد، به‌همین دلیل محققان معتقد هستند نام کیان استفاده شده در کتب قدیمی برگرفته از سلسله کیانیان است. سال 325 قبل از میلاد بود که نیارخوس یکی از دریاسالاران یونانی به‌دستور اسکندر موظف شد تا سفری به خلیج‌فارس و دریای عمان داشته باشد. نوشته‌ها و خاطرات نقل شده از اون بیان‌گر آن است که این دریاسالار معروف، قرن چهارم قبل از میلاد به کیش سفر کرده است. یکی از مورخان یونانی به نام آریان در کتاب‌های خود یکی‌دیگر از نام‌های این جزیره را کامتینا بیان کرده و معتقد بوده در دوران حکومت اسکنر مقدونی و زمانی که نیارخوس به خلیج‌فارس قدم گذاشته، کیش مختص دو الهه ونوس و مرکور بود. پس از آن و دوره حکومت هخامنشیان این جزیره اصلی‌ترین منطقه برای صید مروارید بین‌النهرین و هندوستان محسوب می‌شد و به‌همین دلیل کیش یکی از جزایری بوده که سالانه بازرگانان زیادی برای تجارت به آن سفر می‌کردند.

کیش در دوره اتابکان فارس هم یکی از مهم‌ترین مناطق تحت تسلط این حکومت محسوب می‌شد. محل سکونت و حکومت والی خلیج‌فارس این جزیره بوده است. عریشه گرفتن از کشتی‌های تجاری که قصد سفر به کیش را داشتند، درآمد خوبی بود و مبلغ قابل‌توجهی را به خزانه حکومت اتابکان فارس اضافه می‌کرد. طبق نوشته‌های تاریخ‌دانان، کیش در زمان سلطنت ایلخانان مغول از شهرهای بزرگ این حکومت به‌حساب می‌آمد. برخی از تاریخ‌نویسان این جزیره را هم‌سطح بغداد، شیراز، بحرین و هندوستان می‌دانند و آثار باقی‌مانده از شهر حریره مستنداتی بر این ادعا است. مارکوپولو که از بزرگ‌ترین گردشگران دنیا بوده هنگام سفر به چین و دیدار با حاکم این کشور مجذوب زیبایی گردنبند یکی از همسران این امپراطور شد. مارکوپولو از این شخص نوع و جنس این گردنبند شگفت‌انگیز را می‌پرسد و چنین جوابی می‌شنود: این گردنبند مرواریدی حیرت‌انگیز ارمغانی از کیش است.

حمله پرتغالی‌ها

پرتغالی‌ها با هدف تسلط بر مراکز تجاری هندوستان، عربستان و ایران در قرن شانزدهم میلادی با کشتی‌های جنگی به اقیانوس هند آمدند. طبق مستندات تاریخی آن‌ها تا دوره صفویه نیز بر جزیره کیش حکومت داشتند. سال 1349 بود که هیات کارشناسی به جزیره کیش سفر کرد و در همان سفر این جزیره موردتوجه این اشخاص قرار گرفت. به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خوب، کیش به‌عنوان مرکز بین‌المللی توریستی، تجاری و گردشگری مورد توجه مسئولان گردشگری است. سال 1371 کیش جزو مناطق آزاد ایران شد و پس از آن این جزیره بسیار توسعه پیدا کرد. طبق نظر افرادی که در تور کیش شرکت کردند، این جزیره یکی از مناطق ایران است که حتما باید به آن سفر کرد.

داستان جزیره کیش

اطلاعاتی درباره جزیره کیش

کیش مساحتی معادل 91 کیلومترمربع دارد که در آن حدود 25000 نفر زندگی می‌کنند. گویش اغلب مردم این جزیره فارسی و عربی است. به‌دلیل وجود صدف‌های گوناگون اطراف کیش اصلی‌ترین منبع درآمد اهالی این جزیره تا 40 سال پیش صید صدف و مروارید بود. درحال‌حاظر اصلی‌ترین شغل مردمان این جزیره پرورش نخل، صادرات پیاز و تنباکو است. اگر قصد سفر به کیش را دارید، باید بدانید که اختلاف دما بین شب و روز این جزیره به بیش‌از 15 درجه نمی‌رسد. در مرداد ماه هرسال این جزیره گرم‌تر از دیگر زمان‌ها می‌شود.

داستان جزیره کیش

بهترین روش برای اطلاع از قیمت تور کیش

اگر قصد شرکت در تور کیش از تهران را داشته باشید، به‌طورحتم یکی از مهم‌ترین مسائل اطلاع از قیمت آن است. با گسترش فضای مجازی و افزایش تقاضا شرکت‌های زیادی شروع به ارائه خدمات سفر به‌صورت آنلاین کردند. یکی از باسابقه‌ترین این شرکت‌ها علی بابا است. سایت علی بابا سال 1393 کار خود را به‌منظور ارائه خدمات آنلاین خرید بلیط، رزرو هتل و تور آغاز کرد. اگر قصد مطلع شدن از قیمت تور کیش را دارید، می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

در این مطلب داستان جزیره کیش و اطلاعاتی درباره این جزیره زیبا شرح داده شد که قبل از شرکت در تور کیش باید از آن‌ها مطلع شوید. اگر تاکنون به کیش سفر کرده‌اید، نظرات خود درباره این جزیره خارق‌العاده را با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

10 مهر , 1399