آنچه درباره کنکور سراسری چین نمی دانید!

0 دقیقه زمان خواندن
کنکور سراسری چین

کشور چین هر ساله در ماه ژوئن یک آزمون سراسری برگزار می کند که به گائوکائو معروف است. دانش آموزان چینی که قصد دارند در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند، باید در کنکور سراسری چین شرکت نموده و این آزمون را با موفقیت پشت سر گذارند. کنکور گائوکائو در سه روز برگزار می شود و بیش از ده میلیون داوطلب ورود به دانشگاه های چین در آن شرکت می کنند. کنکور سراسری چین همانند کنکور ایران یک آزمون دشوار و سرنوشت ساز است و آینده شرکت کنندگان در آن به قبولی در این آزمون بستگی دارد.

کنکور سراسری چین

کنکور سراسری چین

در آزمون گائوکائو سوالاتی در حوزه زبان خارجی، ریاضیات و ادبیات چین مطرح می شود و حداکثر امتیاز آن ۷۵۰ می باشد. این آزمون به گونه ای طراحی می گردد که سوالات هر ایالت چین با ایالت دیگر متفاوت باشد و امکان سوءاستفاده و تقلب تا حد زیادی کاهش یابد. دانش آموزان با شرکت در کنکور سراسری چین، ثمره ۱۲ سال تحصیل خود را می بینند، بنابراین تلاش می کنند تا با حداکثر آمادگی در این آزمون شرکت نمایند. کنکور گائوکائو ۲ تا ۳ روز طول می کشد و داوطلبان برای پاسخ دهی به سوالات ۱۰ ساعت زمان دارند، زیرا سوالات به صورت تشریحی، انشایی و جاخالی مطرح می شود.

سوالات کنکور سراسری چین

اگر می خواهید بدانید که نحوه طرح سوال در کنکور سراسری چین چگونه است، بهتر است با نحوه طرح سوالات این آزمون که در سال های گذشته برگزار شده آشنا شوید. به عنوان مقال دانش آموزانی که در این کنکور شرکت می کنند، به دو نوع سوال انشایی پاسخ می دهند. نوع اول مربوط به انشاهایی با حجم کم یا مایکرو است که شرکت کنندگان باید حدود ۱۵۰ کلمه درباره موضوع مشخص شده بنویسند و برای نوع دیگر، داوطلبان با نوشتن یک مطلب ۸۰۰ کلمه ای، امتیاز می گیرند. در چند سال گذشته، موضوع انشاهای کنکور سراسری چین به گونه ای طراحی شده که برای شرکت کنندگان بسیار گیج کننده بوده و موجب انتقاد آن ها به نحوه انتخاب این موضوعات گردیده است. البته تنها مشکل این آزمون، موضوع انشای آن نیست و در موارد دیگر نیز دانش آموزان با چالش های جدی روبرو می شوند. اگر قصد مطالعه بیشتر درباره تحصیل در چین را دارید وارد شوید.

کنکور سراسری چین

نکاتی درباره کنکور چین

کنکور سراسری چین نکات جالبی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

۱- این کنکور به عنوان بزرگترین آزمون سراسری در کل دنیا شناخته می شود.

۲- در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۱ میلیون نفر در این آزمون شرکت کردند.

۳- کنکور سراسری چین از نظر خانواده های چینی یک آزمون سرنوشت ساز برای فرزندانشان است. آن ها معتقدند که عدم قبولی در این کنکور باعث می شود که فرزندان آن ها هیچ آینده ای نداشته باشند.

۴- به دلیل حساسیت زیاد این آزمون و برای جلوگیری از تقلب شرکت کنندگان، پلیس چین برقراری نظم جلسه کنکور را بر عهده دارند و از پهپاد برای کنترل دانش آموزان و شناسایی افراد متقلب استفاده می کند.

۵- سوالات آزمون گائوکائو، در ایالت های مختلف چین، متفاوت است.

۶- دانش آموزانی که در دبیرستان رشته هنر خوانده اند، اگر بخواهند وارد رشته ای غیر از هنر شوند، علاوه بر پاسخگویی به سوالات زبان خارجی، ریاضیات و ادبیات چینی، باید به سوالات جغرافیا، تاریخ و سیاست نیز پاسخ دهند.

۷-اگر دانش آموزان در دوره دبیرستان یک رشته علمی را گذرانده باشند، علاوه بر پاسخ دهی به سوالات ریاضی، ادبیات چینی و زبان خارجی لازم است به سوالات زیست شناسی، شیمی و فیزیک نیز پاسخ دهند.

۸- در حالت کلی، هر سال کنکور سراسری چین در دو گروه اصلی زبان خارجی، ادبیات چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک و زیست شناسی و گروه زبان خارجی، ادبیات چینی، ریاضیات، سیاست، تاریخ و جغرافیا برگزار می گردد.

کنکور سراسری چین

عکس های کنکور سراسری چین

در کنکور سراسری چین، رقابت فشرده ای بین شرکت کنندگان وجود دارد، زیرا تنها راه ورود به دانشگاه های چین و تحصیل در رشته مورد نظر، پذیرش در این آزمون بزرگ است. به همین خاطر برخی از دانش آموزان برای افزایش شانس خود، گزینه تقلب را انتخاب می کنند. اما در سال های اخیر، مسئولان برگزاری کنکور سراسری چین برای اینکه با تقلب دانش آموزان مقابله کنند، قوانین و مقررات سختگیرانه ای برای آن وضع نموده اند. طبق این قوانین اگر شرکت کننده ای در این آزمون تقلب کند، امکان دارد با مجازات ۷ ساله زندان روبرو شود.

همچنین قبل از این که داوطلبان وارد محل برگزاری کنکور سراسری چین شوند، از آن ها اثر انگشت گرفته می شود و وسایلشان بازرسی می گردد. همانطور که اشاره کردیم، مسئولان برگزاری این آزمون بزرگ در سال های اخیر برای کنترل شرکت کنندگان و جلوگیری از تقلب آن ها، از پهپاد استفاده می کنند. بدین ترتیب تسلط بیشتری بر حرکات آن ها دارند و همچنین می توانند امواج رادیویی مشکوک که ممکن است از گوشی های تلفن همراه داوطلبان منتشر شود را شناسایی نمایند.

خلاصه نکات مقاله

کنکور سراسری چین که به آن گائوکائو می گویند، هر ساله در این کشور برگزار می شود و بیش از ۱۰ میلیون داوطلب ورود به دانشگاه های چین با یکدیگر به رقابت می پردازند تا از میان آن ها، حدود ۷ میلیون نفر وارد دانشگاه شوند. این آزمون، بزرگترین کنکور سراسری دنیاست و به دلیل گستردگی و حساسیتی که دارد، مسئولان برگزاری آزمون، تدابیر ویژه ای برای آن در نظر می گیرند تا شرکت کنندگان نتوانند تخلفی مرتکب شوند. هنگام ورود دانش آموزان به جلسه کنکور سراسری چین، بازرسی دقیقی از آن ها صورت می گیرد و حرکاتشان از طریق چندین پهپاد زیر نظر گرفته می شود.

01 اردیبهشت , 1400