شرایط، مدارک و انواع ویزای آلمان

0 دقیقه زمان خواندن
ویزای آلمان

 امروزه صدور ویزای آلمان یکی از دشوارترین ویزاهای صادر شده در بین کشورهای مختلف منطقه شینگن است. آلمان در چندین سال گذشته یکی از کشورهای توسعه یافته و پرطرفدار مهاجرتی در قاره اروپا به شمار می آید، از اینرو اخذ ویزای مهاجرت به آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی، احتیاج به زمان بیشتری داشته و گردش حساب مالی یکی از مهم ترین شرایط اخذ ویزای آلمان به شمار می آید. در این مقاله به بررسی شرایط اخذ ویزای کشور آلمان، انواع ویزاهای مهاجرتی به این کشور، مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا، هزینه های قابل پرداخت ، برگشت خوردن ویزا، نحوه اخذ ویزا با دعوتنامه و چگونگی پاسخ به رد شدن ویزای آلمان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید

شرایط اخذ ویزای کشور آلمان چیست؟

با توجه به اینکه آلمان یکی از کشورهای پناهنده پذیر قاره اروپا بوده و از توجه زیادی به حمایت و رسیدگی به امور پناهندگان برخوردار می باشد، شرایط و مقررات نسبتا دشواری را جهت اخذ ویزای مهاجرتی برای متقاضیان وضع نموده و تاکید نموده است که افراد متقاضی مهاجرت به این کشور، در صورت برخورداری از چهار شرط نامبرده قادر به اخذ ویزای آلمان خواهند بود. این چهار شرط به شرح زیر مصوب گردیده اند.

شرایط اخذ ویزای آلمان

برخورداری از تمکن مالی

داشتن تمکن مالی یکی از مهمترین شروط اخذ ویزای مهاجرتی کشور آلمان می باشد که برای هر نفر 70 تا 100 میلیون تومان در نظر گرفته شده و به شکل یورو به وسیله شعبه ای که صادر می گردد، تایید و ارسال خواهد شد. این شرط جهت اخذ ویزا بسیار مهم بوده و در صورت نداشتن تمکن مالی در مبلغ تصویب شده، قطعا ویزای متقاضیان مهاجرت به این کشور صادر نخواهد شد

داشتن گردش مالی( حساب)

یکی دیگر از شروط مهم اخذ ویزای کشور آلمان، برخورداری از گردش مالی بالا است. منظور از گردش مالی، تعداد ورودی ها و خروجی های حساب شخصی متقاضی بوده و میزان مبلغ در این مورد در نظر گرفته نمی شود. آنچه که در گردش حساب اشخاص اهمیت دارد، هم خوانی و تطابق بین گردش مالی و تمکن مالی شخص متقاضی بسته به نظر شعبه مورد نظر است.

برخورداری از دعوتنامه معتبر

داشتن دعوتنامه قوی و معتبر از دیگر شروط اخذ ویزای آلمان توسط افراد متقاضی به شمار می آید. دعوت نامه می تواند توسط اعضای خانواده شخص متقاضی، دانشگاه، شرکت و یا یک ارگان معتبر صادر شده و تمامی شرایط و اطلاعات شخصی فرد متقاضی مهاجرت در آن ذکر شود. منظور از ذکر شرایط شخص متقاضی، مدت زمان مد نظر اقامت، محل دقیق اقامت در طول سفر، حمایت مالی شخص متقاضی توسط افرادی که دعوتنامه را ارسال می نمایند و اطلاعات کامل و جامع شخص متقاضی می باشد.

داشتن ویزای شینگن

با اینکه داشتن ویزای شینگن و یا رزومه سفر به دیگر کشورهای عضو منطقه شنگن، شرط اخذ ویزای آلمان نمی باشد، اما یک امتیاز مثبت و یک عامل کمک کننده جهت دریافت ویزای کشور آلمان خواهد بود

اخذ انواع ویزای آلمان

ویزاهای صادر شده برای متقاضیان سفر و مهاجرت به آلمان، در شکل ویزای توریستی آلمان، ویزای تحصیلی آلمان، ویزای کاری آلمان و ... هستند که هر یک از آنها شرایط مخصوص به خود را داشته و بسته به هدف متقاضی اخذ ویزا صادر و در اختیار وی قرار داده می شوند.

ویزای توریستی آلمان

یکی از پرطرفدار ترین نوع ویزاهای کشور آلمان، ویزای توریستی این کشور است. همان طور که پیشتر نیز گفته شد، اخذ این نوع از ویزا نسبتا دشوار بوده و در صورت داشتن تمکن مالی، گردش حساب و به ویژه رزومه سندی و ویزای شینگن از امتیازات مهم جهت سهولت اخذ این ویزا به شمار می آیند. ویزای گردشگری کشور آلمان به مدت 90 روز در هر 6 ماه برای متقاضی صادر می گردد. باید خاطر نشان نمود که این نوع ویزا تنها برای 90 روز صادر گردیده و پس از شش ماه فاقد اعتبار قانونی می باشد.

ویزای تحصیلی آلمان

در چند سال گذشته، تقاضا جهت کسب ویزای تحصیلی آلمان به شدت افزایش یافته و دانشجویان فراوانی در سراسر جهان به دنبال کسب ویزای تحصیلی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور می باشند، از اینرو از سمت مدرسه؛ موسسه آموزشی کالج و یا یکی از دانشگاه های این کشور داشته و شرط صدور این ویزا، ترک کشور آلمان پس از اتمام دوره تحصیلی متقاضی می باشد. در این خصوص باید خاطر نشان نمود که کشور آلمان در تمامی مقاطع آکادمیک و حتی مقطع دبیرستان نیز ویزای تحصیلی صادر نموده و از اینرو متقاضیان بسیار زیادی در این زمینه خواهد داشت. یکی از مدارک مهم و مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان، به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های بین المللی این کشور، داشتن مدرک آیلتس با نمرات مشخ شده از سمت هر دانشگاه و جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و بومی آلمان، داشتن مدرک زبان آلمانی با سطح B1 است. اگر شخص متقاضی از سمت دانشگاه مورد نظر بورسیه تحصیلی دریافت نموده باشد، صدور ویزا آسان تر بوده و تمامی هزینه های تحصیلی بر عهده دانشگاه خواهد بود.

ویزای کاری آلمان

با توجه به صنعتی بودن کشور آلمان و پیشرفت های فراوان این کشور اروپایی در زمینه های مختلف صنعت و تولیدات شیمیایی و تجهیزات پزشکی، اخذ ویزای کاری و مشغول به کار شدن در این کشور، طرفداران زیادی داشته و به دو طریق امکان پذیر می باشد.

دعوتنامه کاری: یکی از روش های اخذ ویزای کاری آلمان داشتن دعوتنامه کاری است. باید توجه داشت که شرکت و یا ارگان صادر کننده دعوتنامه باید سابقه درخشانی در پرداخت قراردادهای مالیاتی داشته و به هیچ عنوان یک نهاد تازه تاسیس و بدون سابقه نباشد. داشتن سابقه کاری و فعالیت در زمینه کاری شرکت اهمیت بسیار زیادی داشته و قید درآمد خالص و توانایی پرداخت حقوق متقاضی و سایر مسائل مالی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند.

اخذ ویزای Job Seeker  آلمان: این نوع ویزای کاری به دلیل داشتن محدودیت های کمتر، طرفداران بیشتری دارد. باید توجه داشت که این نوع ویزای کاری احتیاج به دعوتنامه کاری نداشته و تنها شرط صدور آن، پیدا کردن یک کار مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی می باشد. از اینرو مدارک مورد نیاز جهت اخذ این نوع ویزا ارائه مدرک دانشگاهی متقاضی، ارائه دقیق رزومه کاری، تاییدیه رشته تحصیلی و ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و زبان آلمانی می باشند. در خصوص این نوع ویزای کار باید خاطر نشان نمود که ارائه مدرک زبان یک امتیاز ویژه محسوب شده و اجباری نخواهد بود، اما توصیه می شود در صورت درخواست صدور این نوع ویزا که نسبتا کوتاه مدت است، حتما به زبان آلمانی تسلط داشته و سپس قصد مهاجرت نمایید.

ویزای سرمایه گذاری آلمان

یکی دیگر از راه های کسب ویزا و اقامت در کشور آلمان، سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در این کشور صنعتی برای مهاجران و اتباع خارجی آزاد بوده و افراد سرمایه گذار امکان اقامت در این کشور را خواهند داشت. به منظور کسب این نوع ویزا به چهار طریق می توان سرمایه گذاری نمود.

 1. تاسیس و راه اندازی فعالیت هایی مانند رستوران و کافی شاپ
 2. تاسیس شرکت مسئولیت محدود
 3. تاسیس و ثبت شرکت متقاضی
 4. تاسیس دفتر نمایندگی یا شعبه

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای آلمان

مدارک مهم و مورد نیاز جهت اخذ ویزای آلمان به شرح زیر می باشد:

 • نخستین مدک مورد نیاز، فرم درخواست ویزای آلمان است
 • ارائه پاسپورت متقاضی مهاجرت، به همراه ویزا و گذرنامه های قبلی
 • پرداخت هزینه مورد نیاز و نگهداری رسید پرداخت
 • ارائه سند ازدواج در صورت تاهل
 • ارائه تمامی اسناد ملکی
 • داشتن گواهی اشتغال به کار
 • ارائه گردش حساب 3 ماه اخیر و تمکن مالی متقاضی
 • ارائه دعوتنامه معتبر در صورت داشتن

متاسفانه در برخی شرایط، درخواست متقاضی مهاجرت و  اخذ ویزا پس از ارائه مدارک مورد نیاز رد شده و مورد تایید قرار نخواهد گرفت.

از دلایل اصلی و بسیار مهم رد درخواست ویزای آلمان به شرح زیر است.

مشاهده سوء پیشینه کیفری متقاضی

ارائه دادن مدارک نامعتبر و دروغین

ارائه پاسپورت و بیمه نامعتبر

تعیین وقت سفارت آلمان چگونه است؟

با توجه به اینکه تعداد افراد متقاضی برای مهاجرت به آلمان بیشتر از کشورهای دیگر اروپایی است، وقت سفارت ویزای آلمان کمی طولانی تر بوده و بین 45 روز تا 2ماه زمان خواهد برد. تعیین وقت سفارت، پس از ثبت نام در سایت مشخص خواهد شد.

هزینه های مورد نیاز اخذ ویزای آلمان

امروزه شرکت ها و موسسات مهاجرتی بسیار زیادی به فعالیت در این زمینه پرداخته و قادر به ارائه خدمات مختلف مهاجرتی و اخذ ویزا در این زمینه می باشند.هزینه های قابل پرداخت جهت اخذ ویزای آلمان در شرکت ها و موسسات مختلف متفاوت بوده و در صورت درخواست اخذ ویزا، تعیین وقت سفارت و سایر موارد مختلف خواهد بود. باید توجه داشت که بخش اعظمی از هزینه های مورد نیاز صدور ویزا مربوط به هزینه های داخل سفارت است که پرداخت آنها بر عهده متقاضی خواهد بود.

اقدام مجدد اخذ ویزا

هنگامی که بنا به دلایل ذکر شده درخواست ویزای افراد متقاضی از سمت سفارت آلمان رد شده و با آن موافقت نشده می توان 9 ماه بعد به شکل قانونی اقدام نموده و منتظر پاسخگویی مجدد سفارت باشید. در کلام آخر باید گفت که حضور به موقع و یا به اصطلاح وقت شناسی از سمت متقاضیان اخذ ویزا از اهمیت فوق العاده ای نزد کارکنان سفارت آلمان برخوردار بوده و توصیه می شود با رعایت این اصل بسیار مهم، شانس اخذ سریع ویزای آلمان را افزایش دهید.

 

15 فروردین , 1399