جاذبه های دیدنی شهر وان کشور ترکیه

0 دقیقه زمان خواندن
وان ترکیه

عمده شهرت این شهر به خاطر گربه های سفید پشمالویی با یک چشم آبی و دیگری زرد رنگ است که در اطراف دریاچه وان ساکن هستند و به وان کدیسی مشهورند. این شهر زیبا و تاریخی جاذبه های گردشگری بیشماری دارد که عبارت است از قلعه وان ، دریاچه وان ، کلیسای آک دامار ، آبشار مرادیه و گربه وان. سفر به این شهر زیبا  حداقل 2 الی 3 روز زمان می برد  . همچنین شهر وان دارای فرودگاه بین المللی می باشد که از آنجا می توان با هواپیما به سایر شهرهای مهم ترکیه مانند استانبول و کوش آداسی و آنتالیا سفر نمود. شهر وان در ترکیه به عنوان یکی از شهرهای توریستی و مطرح در دنیا به شمار می آید که دارای انواع جاذبه های طبیعی و تاریخی است. در زیر به پاره ای از جزییات این جاذبه ها می پردازیم

Image result for ‫شهر وان ترکیه‬‎

قلعه وان

قلعه وان  در تور وان بر بالای کوه هایی که در شرق ساحل دریاچه وان قرار دارد، واقع است . این بنا هم اکنون به صورت خرابه هایی باقی مانده که از جذابیت های آن، می توان وجود ستون های بزرگ و دیدنی اشاره کرد. قدمت این بنا به ۹۰ سال پیش از میلاد مسیح بر میگردد . مناظر اطراف این قلعه بسیار دیدنی است و گردشگران بسیاری برای بازدید از این بنا و مناظر اطراف آن به این منطقه می آیند .

 

دریاچه زیبای وان

به گزارش سفر باتو ، این دریاچه در قسمت غربی شهر وان قرار دارد، و کوه معروف دریاچه وان سبحان نام دارد که حدود چهار هزار متر ارتفاع دارد . این دریاچه در واقع  یک دریاچه نمکی است که بر اثر فوران های آتشفشانی به وجود آمده است و جویبارهای زیبایی در اطراف این دریاچه قرار دارند . عمیق ترین نقطه آن به چهار صدو پنجاه متر می رسد ، ولی به طور میانگین عمق آن صدو هفتاد متر است. این دریاچه با ۱۲۰ کیلومتر طول و ۸۰ کیلومتر عرض مساحتی در حدود ۳۷۵۵ دارد .

 

کلیسای آختامار ‏

آختامار یک نام ارمنی است که بر روی دریاچه وان نهاده اند. کلیسای آختامار در فاصله چهل  کیلومتری از شهر وان قرار دارد و در وسط جزیره ای زیبا بنا شده است.  این کلیسا در بین سال های ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی ساخته شده است.

 

کاووس تپه ، تسخیرناپذیر و زیبا

 

قلعه زیبای کاووس تپه مربوط به امپراتوری اورارتو است که این امپراطوری بخاطر داشتن قلعه‌های متعدد تسخیر‌ناپذیرش شهرت داشته است. این قلعه سنگی که محل حکومت سردوری دوم بوده است دارای ساختمان‌های متعددی است که به دژ بالایی و دژ پایینی تقسیم شده است. دژ بالایی دارای معبدی است که برای خدای هالدی بنا شده و دژ پایینی محل کارگاه‌ها و انبارهای گندم و شراب بوده است.

 

آبشار مرادیه ، یکی از دیدنی‌های وان

این آبشار فوق‌العاده زیبا در فاصله هشتاد کیلومتری از مرکز شهر وان واقع است . در مقابل این آبشار پلی معلق برای گردشگران احداث شده تا بتوانند بهتر از منظره زیبای آن دیدن نمایند.  نام این آبشار از اسم پادشاه عثمانی سلطان مراد ششم گرفته شده که در زمان لشکرکشی به بغداد در کنار آن چادر زده بوده است. همچنین در کنار آبشار یک چایخانه سنتی و دکه های سوغاتی نیز قرار دارد. محیط آبشار برای پیکنیک و خوردن یک فنجانی چای بسیار عالی است. این آبشار زیبا یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است که نباید بازدید از آن را از دست داد.

مسجد بزرگ وان ، یادگاری از دوران سلجوقی

قدمت این بنای تاریخی به دوران سلجوقی باز می گردد که در حاضر فقط بقایای از مناره و دیوار‌های اصلی آن به جا مانده است . در سمت غربی مسجد می‌توان بخشی از یک دیوار مربوط به دوره عثمانی را نیز مشاهده کرد که در مجاورت مسجد سالم باقی مانده است. مسجد بزرگ وان پس از زلزله سال ۱۸۴۴ و فروریختن سقفش متروک شد، و در جنگ جهانی اول نیز به کل منهدم شد و آتش گرفت و در نهایت چیزی به جز ویرانه هایی از آن باقی نماند . اما این بنای تاریخی همچنان مورد توجه گردشگران و باستان شناسان است .

توشپا ، یک شهر تاریخی

این شهر تاریخی و زیبا در کنار قلعه وان قرار دارد. توشپا در قرن نهم پیش از میلاد مسیح پایتخت اورارتو بوده است. شهر باستانی توشپا در حقیقت شهر قدیمی وان بوده که بقایایش در غرب شهر وان و شرق دریاچه قرار دارد. باستان شناسان قدمت این شهر را چیزی نزدیک به پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده اند .

اسکله تفریحی وان ، جایی برای قدم زدن

اسکله وان جایی بسیار زیبا برای گشت و گذار و سپیر نمودن یک روز رویایی است که با محیطی آرام و دنج و هوایی مطبوع گردشگران بسیاری را به سمت می کشاند . در اطراف این اسکله یک شهربازی، و نیز تعدادی رستوران وجود دارد.

پارک آبی وان ، از تفریحات مهیج این شهر

اگر به دنبال کمی هیجان و شادی هستید پارک آبی وان بهترین مکان برای شماست به ‌ویژه اگر با خانواده و فرزندان‌تان سفر می‌کنید، حتما سری به آن بزنید .

 

17 دی , 1398