نکات مهم در زمان خرید ویلا در شمال

0 دقیقه زمان خواندن
ویلای ساحلی و جنگلی

مناطق شمالی ایران به دلیل وجود جنگل های سرسبز، دریا و آب و هوای مناسب خیلی از افراد رو ترغیب به خرید ویلا در مازندران و سایر شهرهای شمالی کرده. اگر شما هم قصد خرید ویلا در شهر های شمالی رو دارید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با نکات بسیار مهمی در این زمینه آشنا شوید.

 ویلای ساحلی و جنگلی

نکاتی که در ادامه این مطلب می خوانید:

 • تعریف ویلای ساحلی و جنگلی
 • چه نوع سبکی از ویلا مناسب است؟ جنگلی یا ساحلی؟
 • تعریف ویلاهای شهرکی و مزایای آن
 • نکاتی که در زمان خرید ویلاهای شهرکی باید در نظر گرفت
 • در هنگاه خرید ویلا به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 ویلای ساحلی و جنگلی

شهر های شمالی ایران به دو بخش عمده جنگلی و ساحلی تقسیم می شوند. همون طور که از اسمشون پیداست ، ویلاهای ساحلی اون دسته از ویلاهایی هستند که در نزدیکی دریا با ساحل قرار دارند و چشم انداز آن ها آبی بیکران دریاست. و ویلاهای جنگلی اون دسته از ویلاهایی هستند که کمی دور تر از شهر و در نزدیکی جنگل ها با چشم انداز جنگل و کوه قرار دارند. هر کدوم از این ویلاها با ویژگی های منحصر به فردی که دارند باعث شدن تا مخاطب های خاص خودشون رو داشته باشند.

 تعریف ویلاهای ساحلی

بیشتر ویلاهای ساحلی معمولا در نزدیکی و یا داخل شهر قراردارند و در بعضی از مواقع تنها با طی کردن چند دقیقه فاصله زمانی می تونید به راحتی به مرکز شهر و مراکز خرید و رفاهی دسترسی پیدا کنید. ویلاهای ساحلی به خاطر قرار گرفتن در نزدیکی دریا و ساحل معمولا ، محیطی شلوغ و پر از هیجان دارند. اگر به دنبال هیجان و تماشای موج های دریا هستید این ویلا ها بهترین گزینه برای شماست. اما باید به این نکته هم توجه کنید که این ویلاها به خاطر نزدیکی که به دریا دارند در فصل تابستون دمای بسیار شرجی رو تجربه می کنند و خیلی مناسب افرادی که از گرما دوری می کنند نیست. همچنین این ویلا ها بخاطر نزدیکی به دریا و رطوبت بیشتر در معرض خرابی و تعمیرات

سالانه هستند. در نتیجه باید هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند.

خرید ویلا در نور

 تعریف ویلاهای جنگلی

اگر جزو اون دسته از آدم هایی هستید که در نهایت سکوت به دنبال یک طبیعت بکر با آب و هوای مناسب هستید بهتون پیشنهاد می کنیم ویلاهای جنگلی رو برای اقامت انتخاب کنید.ویلاهای جنگلی در شمال ایران معمولا در کوهپایه ها با منظره جنگل و رودخانه هستند. این ویلاها معمولا درفاصله چند کیلومتری با شهر قراردارند و علاوه بر ویلاهای لوکس می تونید خونه های چوبی هم برای اقامت انتخاب کنید.خوبی این ویلاهای جنگلی اینه که می تونید روزهای پر آرامشی رو به دور از شلوغی های شهر داشته باشید.در ضمن این نکته هم به خاطر داشته باشید که ویلاهای جنگلی به نسبت ویلاهای ساحلی قیمت پایین تری دارند. قبل از رفتن به این ویلا ها باید به این نکته توجه کنید که تمام وسایل مورد نیازتون رو تهیه کنید چرا که بیشتر این ویلاها در خارج از شهر قرار دارند و برای تهیه لوازم مورد نیازتون ممکنه کمی به مشکل برخورد کنید. درنتیجه بهتره قبل از شروع اقامتتون به فکر همه چیز باشید.

نکات مهم برای انتخاب ویلاهای جنگلی یا دریایی

 • ویلاهای ساحلی مناسب افرادی است که هیجان و شلوغی را دوست دارند.
 • اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید ویلاهای جنگلی رو انتخاب کنید.
 • ویلاهای ساحلی به دلیل نزدیک بودن به دریا و تحمل رطوبت بیشتر نیاز به مراقبت و تعمیرات سالانه منظمی دارند.
 • ویلاهای جنگلی از قیمت پایین تری به نسبت ویلاهای ساحلی برخوردار هستند.
 • فضای باز در ویلاهای جنگلی بیشتر در دسترس است.
 • امنیت ویلاهای ساحلی از جنگلی بالاتر است.
 • دسترسی به شهر و امکانات رفاهی در ویلاهای ساحلی بیشتر است.

 ویلاهای شهرکی و مزایای آن

ویلا های شهرکی ، به ویلاهایی گفته می شود که در یک زمین بسیار وسیع به صورت مستقل و جداگانه ساخته می شوند.این شهرک های ویلایی معمولا توسط یک نگهبانی به صورت 24 ساعته مراقبت می شوند و ورود افراد متفرقه به آن ممنوع است.

ویلاهای شهرکی معمولا در نزدیکی شهر قرار دارند و بیشتر امکانات رفاهی مثل ، زمین بازی کودکان ، فضای سبز و ... در آن وجود دارد. این ویلاها بیشتر مناسب افرادی است که در سال فقط روزهای خاصی را به شمال سفر می کنند و با وجود نگهبانی 24 ساعته آسوده خاطر هستند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که ویلاهای شهرکی از قوانین و مقررات خاصی برخوردار است و تمامی افراد ملزم به رعایت کردن آن ها هستند. از طرفی زندگی در این شهرک ها می تونه برای شما هزینه های ماهانه مشخصی رو داشته باشه این هزینه ها اصلا هم ربطی به سکونت دائم یا موقت شما نداره و در صورت سکونت ملزوم به پرداخت آن هستید مثل پرداخت شارژ ساختمانی که ماهانه برای آپارتمان ها پرداخت می کنید.

ویلاهای شهرکی معمولا طرفدار های خاص خودشون رو دارند باید به این نکته توجه کنید در صورتیکه قصد فروش این ویلاها را داشته باشید ممکنه مدت زمانی رو منتظر بمونید چرا که برای به فروش رفتن این ویلا ها باید منتظر رسیدن مشتری های خاص باشید.

در هنگام خرید ویلا به این نکته توجه کنید

 • بیشتر زمین های شمال کشور،حاصل خیز و کشاورزی هستند و خیلی از نقاط آن بخاطر حفظ شرایط زیست بومی و حفاظت از محیط زیست ممنوع از هر گونه ساخت و سازی شدند.اما متاسفانه هستند افراد سودجویی که به طور غیر قانونی اقدام به ساخت و ساز در این مناطق کرده اند.حتما قبل از بستن قرارداد پروانه ساخت و پایان کار ویلا را بررسی کنید و از صحت آن مطمئن شوید.
 • تمام مراحل بستن قرارداد و پرداخت پول را در املاک معتبر انجام بدید و بعد از معامله اقدام به دریافت کد رهگیری کنید.
 • اگر قصد خرید ویلاهای شهرکی را دارید حتما به سند آن دقت کنید . اگر سند ویلاها مشاع باشد، اطمینان پیدا کنید که در آینده امکان تفکیک سند برای شما وجود داشته باشد.
 • حتما به کاربری سند و زمینی که خریداری می کنید دقت کنید تا بعد ها دچار مشکل نشوید.
 • خرید ویلا های جنگلی در خارج از شهر نیاز به دقت بسیاری دارد . سعی کنید از خرید هر گونه ملک در جاهای بسیار دور و پرت خودداری کنید و یا اگر تصمیم جدی برای خرید دارید به خوبی راجب کاربری زمین و آزاد بودن سند آن تحقیق کنید. همچنین برای خرید ملک در این مکان ها حتما از شهرداری کمک بگیرید.
 • در هنگام خرید ویلا های ساحلی به حد فاصله دریا تا ویلا توجه کنید شاید به ظاهر ویلاهای دریایی و نزدیک بودن به صدای موج دریا لذت بخش باشه اما نباید نکات امنیتی هم فراموش کرد .
 • گول قیمت پایین را نخورید
 • بسیاری از ویلاها به دلیل دور بودن زیاد از شهر با قیمت های بسیار پایین و وسوسه انگیزی از طرف فروشنده ها پیشنهاد می شوند.بهتر است قبل از این که تصمیمی برای خرید این ملک ها داشته باشید به خوبی تمام موارد قانونی و حقوقی را بررسی کنید.
 • برای خرید ویلا فقط به محله توجه نکنید چرا که ممکن است دو ویلا با متراژ های مختلف در فاصله مسافتی کمی از هم قرار بگیرند.اما قیمت آن ها برای فروش بسیار متفاوت باشد. این تفاوت بخاطر نوع ساخت ، متریال بکار برده شده ، داشتن امکانات خاص مثل: ( استخر ، سالن ورزشی ، فضای سبز و ... . ) باشد.

 

30 آذر , 1399