دیدنیهای شانگهای را از دست ندهید

0 دقیقه زمان خواندن
شانگهای

شانگهای، بزرگترین شهر چین، مشهور به جنگل آسمان‌خراش‌ها، شهری پرزرق‌وبرق و دیدنی، لبریز از تاریخ و فرهنگ و هنر و زندگی شهری مدرن است. در کنار زندگی مدرن، سنت‌های قدیمی اهالی شهر، حفظ شده و ساختمان‌های قدیمی، نشانه‌ای جذاب از گذشته‌ی این شهر دیدنی است.

Image result for ‫دیدنیهای شانگهای‬‎

شانگهای میزبان دومین برج بلند دنیا است ولی جاذبه‌های این شهر فقط به آسمان‌خراش‌های بلند و مدرن محدود نمی‌شود. آثار معماری باستانی بخش مهمی از جاذبه‌های شهر را تشکیل می‌دهند. آثار معماری در شانگهای، فقط به ساختمان‌ها محدود نمی‌شود و شامل تعداد زیادی از بناهای مذهبی است. معبدهای بودایی و کلیساهای جامع یکی دیگر از جاذبه‌های شهر شانگهای را تشکیل می‌دهند و علاوه بر اینکه از نظر معماری اهمیت دارند، نشانی از تنوع قومی و مذهبی در شانگهای هستند.

یکی از جاذبه‌های شانگهای در تور ارزان شانگهای ، که در سی سال اخیر روزبه‌روز بهتر و گسترده‌تر شده، رستوران‌های بی‌شمار این شهر است که تنوعی بسیار قابل توجه دارند و به غیر از غذاهای سنتی و اصیل، غذاهایی از سراسر دنیا را با بهترین کیفیت عرضه می‌کنند و حتی تعداد زیادی از رستوران‌های این شهر، ستاره‌ی میشلن دارند. اگر به غذاهای چینی علاقه داشته باشید، در شانگهای می‌توانید باکیفیت‌ترین غذاهای چینی را نوش جان کنید و غذا خوردن در این شهر، چه غذای سنتی بخورید چه غذاهایی از سراسر نقاط دنیا را امتحان کنید، یکی از بهترین تجربیات شما در طول سفر خواهد بود.

مختصری از تاریخ شهر شانگهای

به گزارش سفر با تو ، شهر شانگهای در ابتدا یک دهکده کوک برای ماهیگیری بوده است. زمانی که سلسله کوینگ چین در سال ۱۸۴۲، اولین جنگ را به انگلیسی ها باخت، آنها توانستند در شهر شانگهای مقری را ایجاد نمایند، به دنبال آن ها، فرانسوی ها،‌ آمریکایی ها و ژاپنی ها نیز اقدام به اشغال مناطقی از شانگهای نمودند. در دهه ۱۹۳۰ به دلیل عدم نیاز به ویزا برای شانگهای، ‌شهر به سرعت به یک بندر تجاری تبدیل شد. در ۱۹۴۳ متفقین شانگهای را به حکومت وقت چین واگذار کردند و اشغال آن توسط نیروهای خارجی پایان یافت. زمانی که دان ژاوپینگ به حکومت رسید و سیاست درهای باز او در سال ۱۹۷۶، باعث شد تا شهر شانگهای مجددا به عنوان یک قطب تجاری فعال شود. و این روزهای به یکی از مدرنترین و ساختار یافته ترین شهرهای جهان تبدیل گردد.

 

واحد پول: رنمینبی(یوان)

 

کد کشور: +۸۶

 

ولتاژ برق شهری: ۲۲۰ ولت

 

اختلاف زمانی با تهران: ۳:۳۰+

 

شماره های اضطراری شانگهای:

 

    پلیس: ۱۱۰

    آتش نشانی: ۱۱۹

    آمبولانس: ۱۲۰

 

فرودگاه های شهر شانگهای: فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودنگ، فرودگاه بین‌المللی شانگهای هونگچیائو، فرودگاه جیانگوان، فرودگاه شانگهای لنقوا

آب و هوای شانگهای

شهر شانگهای تابستان ها و زمستان های کاملا متمایزی از یکدیگر دارند، گاهی در این شهر زمستان های یخبندان و تابستان ها هوا داغ و گرم می شود. شاید علت این سرمای شدید هم نزدیک بودن شهر شانگهای به سیبری باشد. اما برای سفر بهترین زمان می توان بهار و پاییز باشد، زیرا نه گرمای طاقت فرسای تابستان شما را اذیت می کند و سرمای بیش از حد زمستان سفرتان را سخت و مشکل می کند.

منطقه پودونگ و برج جین‌مائو

بیشتر جهانگردهای غربی پیش از اینکه پا روی خاک شانگهای بگذارند، با نام منطقه پودونگ آشنا هستند، که با افق زیبا و دیدنی این ناحیه، شهرت آن چندان عجیب نیست. برای توریست‌ها، بیشترین جذابیت پودونگ، در موزه‌های آن، برج بلند جین‌مائو، منظره‌های بلوار باند و بعضی از هتل‌های معروف شانگهای است. در این شهر با آن معماری معاصر و رمزآمیزش، جین‌مائو با طراحی زیبایی که دارد، بسیار چشم‌گیر است. پله‌های شگفت‌انگیز و دیدنی این برج با اثرگرفتن از معماری سنتی چینی طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید شانگهای را از بالا ببینید، به سکوی رصد این برج بروید و چشم‌انداز زیبای شهر را تماشا کنید. سراغ موزه تاریخ شانگهای را هم در همین منطقه پودونگ بگیرید؛ در اینجا شما مدل‌هایی کوچک از هر چیزی را که مربوط به زندگی گذشتگان است، پیدا خواهیدکرد.

اسکله و بلوار باند

باند یا وایتان، نماد معماری شهر شانگهای است؛ یک بلوار یک‌ونیم کیلومتری زیبا در کناره‌ی غربی رودخانه‌ هوانگ‌پو و در شرق خیابان ژونگ‌شان. در امتداد ژونگ‌شان و این بلوار قدم بزنید، هم رودخانه‌ درخشان را ببینید و هم بناهای تاریخی را با انواع معماری کهن و مدرن اروپایی و چینی. در این نمایشگاه معماری جهانی بیش از پنجاه بنای زیبا، رنگارنگ و منظم می‌بینید که شب‌ها با چراغ‌های روشن دیدنی‌تر هم می‌شوند. روزها کنار رودخانه و بلوار باند مردم تمرین‌های رقص یا تای‌چی می‌کنند. دیوار عاشق کنار رودخانه هم بسیار زیبا و چشم‌نواز است؛ یک دیوار با ساختاری شبیه جعبه، برای جلوگیری از سیل و سنگ‌های رنگی مرمر و گرانیت. اینجا می‌توانید سراغ پارک هوانگ‌پو را هم بگیرید؛ اولین پارک عمومی چین که از سال ۱۸۸۶ برقرار بوده و پیکره‌ قهرمانان مردمی آن بسیار مشهور است. موزه تاریخ باند هم زیر همین تندیس است. برای سفر به آنکارا با تور به سایت مراجعه کنید.

باغ یویوان

این باغ ۴۰۰ساله، یکی از زیباترین باغ‌ها در بخش جنوب‌شرقی کشور چین است و مخصوصا در فصل بهار بسیار زیبا و دیدنی؛ پر از آلاچیق، دریاچه و ماهی، صخره‌ی یشم، بامبو و درخت‌های کهن و گل‌های یاس و رنگارنگ دیگر. اولین بار باغ یو را در میانه‌ قرن شانزدهم، در دوران بلند پادشاهی مینگ یک مقام دولتی برقرار کرد. باغ یویوان را در قرن‌های بعدی بزرگتر و گسترده‌تر کردند و از سال ۱۹۶۱ هم درهایش به روی تمام مردم باز شد. اینجا، کنار سرسبزی و شادابی باغ، فضاهای سبز و سنگی طبیعی و دست‌سازش، یک گالری از تندیس‌های سنگی هم دارد و در تالارهای آن هم می‌توانید دیدنی‌هایی مانند سلاح و سکه تماشا کنید؛ پنج تالار و اتاق با نام‌های سانسویی، وانهوا، دیانچون، هویی‌جینگ و یوهوا. یویوان را نزدیک شهر قدیمی و در خیابان انرن پیدا می‌کنید. ورودی آن حدودا بین ۳۰ تا ۴۰یوان است و درهای باغ ساعت ۵ بعدازظهر بسته می‌شوند.

برج مروارید شرقی

برج مروارید شرقی در منطقه پودونگ و کنار رودخانه هوانگ‌پو، درست روبه‌روی بلوار باند قرار دارد. این برج فولادی سه‌پایه ششمین برج بلند در دنیاست. ساختن آن در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید و از معماری‌های مدرن جذابی است که گردشگرهای بسیاری را برای دیدن و عکس گرفتن به شانگهای می‌کشاند؛ یازده کره‌ی بزرگ و کوچک کنار هم، ترکیبی از یک معماری امروزی با فرم باستانی کروی که بر پهنای سبز چمنزار، مانند مروارید می‌درخشند. برج مروارید شرقی مانند یک قصر تفریحی پر از سرگرمی‌های هیجان‌انگیز در کره‌های فولادی است؛ یک موزه از تاریخچه شهری شانگهای در پایه برج، دنیای علوم فانتزی، نمای پانورامای رودخانه هوانگ‌پو از کف شیشه‌ای زیر پای‌تان، که مانند گام‌زدن روی ابرهاست، یک هتل با ۲۵ اتاق، کره‌هایی با دیوارهای شفاف برای تماشای زیبایی‌های شهر و چشم‌انداز دیدنی رودخانه‌ی یانگ‌تسه و چند فروشگاه و کافه و یک رستوران گردان در بالاترین کره. هنگام بالا رفتن از برج با آسانسور شیشه‌ای، مشخصات آن را می‌توانید روی صفحه‌های نمایش به دو زبان انگلیسی و چینی ببینید.

معبد جید بودا

اگر در گشت‌وگذارهاتان دنبال سکوت و آرامش می‌گردید، سراغ این معبد را بگیرید. معابد بودایی در شانگهای فراوان‌اند اما یکی از معروف‌‌ترین آن‌ها همین معبد جید بودا است. معبدی با دو تندیس مشهور بودا که آن‌ها را از برمه و سنگاپور به شانگهای آورده‌اند؛ یک بودای نشسته و دیگری لمیده که از سنگ‌های مرمر و یشم سفید تراشیده شده‌اند و با گوهرهای رنگارنگ قیمتی آراسته. در سرتاسر معبد هم تندیس‌های کوچکتر دیگری از بودا، ظرف‌های کریستال و سفالینه، متون مقدس و نقاشی‌های بودایی می‌بینید. معبد جید بودا در سال ۱۸۸۲ بنا شده و با وجود معماری ساده‌ای که دارد، دلنشین و زیباست. این معبد از ساعت ۸ صبح تا ۴:۳۰ بعد ازظهر باز است.

17 آذر , 1398