جنگل های حرا ، از زیبایی های دیدنی قشم

0 دقیقه زمان خواندن
جنگل های حرا

قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است. این تنها مشخصه این جزیره زیبا نیست. بلکه به جرات می توان گفت که جزیره قشم جزیره شگفتی هاست. قشم با طبیعت شگفت انگیزش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران می باشد. قشم علاوه بر مراکز خرید متعدد دارای جاهای دیدنی قشم نیز بسیار است . جزیره قشم به‌ دلیل داشتن غارها، جنگل‌ها، دره‌ها، سواحل زیبا و مراکز خرید مختلف یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران است.

جنگل های حرا (Avicennia marina) با 22 هزار کیلومتر وسعت، در سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته اند. این جنگل ها یکی از پدیده های کمیاب طبیعی در دنیا به شمار می آیند و تحت حفاظت قرار دارند. 2400 هکتار از این جنگل ها در سواحل شمالی و غربی 60 کیلومتری جزیره قشم واقع شده اند.

درختان این جنگل ها در تمام طول سال سبز هستند و طولشان به 3 تا 6 متر می رسد. ویژگی جالب این درختان این است که در طی میلیون ها سال، سازگاری خوبی با آب شور پیدا کرده اند، به طوری که از آب شور تغذیه می کنند و با دفع نمک آن، آب را به طور طبیعی شیرین می کنند.

جنگل های حرا

درخت حرا در حقیقت یک تصفیه خانه آب شیرین کن طبیعی است. این جنگل در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان قرار دارد. جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری است. از جمله این پرندگان حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکائی و … هستند.

درخت حرا برگ‌های همیشه سبز، بسیار بادوام و بیضی‌شکلی دارد که سطح فوقانی برگ‌ها به رنگ سبز و سطح تحتانی آن خاکستری است. در جنگل های حرا قشم با قایق‌سواری در مرداب‌های این جنگل به تماشای گل‌های شاه‌ پسند و میوه‌ هایی که شبیه کپسول تخم‌ مرغی‌ اند مشغول می‌شوید، این گل‌ها به قدری زیباست که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. اگر به دنبال دیگر مکان های دیدنی قشم میگردید در مجله سفر و گردشگری تاپ توریست با ما همراه باشید

29 بهمن , 1399