چگونه اقامت ترکیه بگیریم ؟

0 دقیقه زمان خواندن
اقامت ترکیه

در سال های اخیر ترکیه از جذاب ترین کشورهای سرمایه گذاری در منطقه خاورمیانه بوده است. شرایط باز اقتصاد ترکیه و قوانین بسیار آسان ها راه را برای سرمایه گذاران مختلف باز کرده است. اگر شما هم می خواهید در ترکیه حضور داشته باشید، می توانید در آنجا سرمایه گذاری کنید و اقامت دائم اخذ کنید.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اخذ اقامت در ترکیه تنها با یک قرارداد اجاره ساده به آسانی امکان‌پذیر است. البته با وجود اینکه این رویه سریع و رضایت‌بخش پیش می‌رود، اما نکته مهمی که باید بدانید این است که اجازه اقامت بر اساس اجاره‌نامه، حق اخذ شهروندی ترکیه را حتی پس از گذشت 5 سال برایتان میسر نخواهد کرد. افراد خارجی تنها می‌توانند طبق قانون شماره 6458 (قانون اتباع خارجی و حمایت بین‌المللی) اقامت دریافت کنند. البته اگر یک خارجی در ترکیه ملک و دارایی داشته باشد می‌تواند اجازه اقامت دریافت نماید که هر ساله قابل تمدید است.

خرید ملک در ترکیه

چرا باید برای کسب اجازه اقامت در ترکیه ملک خرید؟

  • سند مالکیت دارایی، کلید اصلی برای تمدید اجازه اقامت و اخذ حق شهروندی در آینده است.
  • اگر سرپرست خانواده (زن یا شوهر) صاحب ملک باشد، می‌تواند مجوز اقامت املاک و مستغلات را دریافت ‌کند و سایر اعضای خانواده (البته به جز فرزندان بالای 18 سال) بدون قید و شرط از همان حقوق برخوردار خواهند شد.
  • اجازه اقامت اجاره‌ای یک مجوز اقامتی توریستی است و شما را مشمول هیچ حقوقی نخواهد کرد و همچنین ممکن است درخواست تمدیدتان بی‌دلیل رد شود.
  • اجازه اقامت املاک و مستغلات به شما این امکان را می‌دهد تا بعد از 5 سال برای تابعیت درخواست دهید.

خرید خانه در ترکیه

ممکن است روند خرید خانه و ملک در ترکیه برای خارجی‌ها دلهره‌آور به نظر برسد اما خیالتان راحت باشد چرا که تیم‌های خدماتی ارائه املاک مانند موسسه همراه استیت در هر مرحله از خرید، پشتیبان شما خواهند بود.

مراحل اصلی روند خرید ملک در ترکیه

1-  تور بازدیدی

تور بازدید از خانه‌های شهرهای مختلف ترکیه با جلسه در دفاتر املاک در مورد گزینه‌های مختلف آغاز می‌شود. بنا به درخواست مشتری، نماینده املاک می‌تواند شما را از هتل یا مکانی که در آن مستقر هستید، تا ملک مورد بازدید همراهی کند. شما به ملک‌هایی که متناسب با سلیقه و درخواستان است برده می‌شوید. این روند بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد.

2-  دادن بیعانه و بستن قرارداد

پس از انتخاب ملکی که قصد خریدنش را دارید، مرحله بعدی امضای قراردارد فروش با فروشنده و دادن بیعانه‌ای خواهد بود که مقدار آن معمولا در هر بنگاه املاک متفاوت است.

در این مرحله شما به گذرنامه‌تان نیاز پیدا خواهید کرد. این توافق‌نامه به سه زبان ترکی، انگلیسی و فارسی خواهد بود.

برای هر طرف معامله یک نسخه صادر می‌شود. این توافق‌نامه شامل تمام شرایط و ضوابط مرتبط با فروش خواهد بود و از نظر قانونی لازم‌الاجرا است. در این مرحله، کمک‌های دیگری اعم از خرید مبلمان، گرفتن شماره‌های مالیاتی و باز کردن حساب‌های بانکی ارائه می‌شود.

3-  پرداخت

بر اساس قرارداد فروش، باید مبلغ توافق شده پرداخت شود که معمولا مراحل آن به صورت زیر است:

  • پرداخت بیعانه هنگام امضای قرارداد که در ترکیه معمولا 10 درصد ارزش ملک است.
  • مرحله دوم پرداخت که معمولا 3 تا 4 ماه بعد انجام می‌شود.
  • پرداخت کامل هنگام دریافت سند

4-  تهیه گزارش برآورد قیمت

پس از پرداخت، گزارش برآورد قبل از انتقال سند لازم است. حین آماده شدن گزارش ارزیابی، یک متخصص ملک را بررسی کرده، از آن عکس می‌گیرد، سند در اداره ثبت اسناد و نقشه‌های ثبت‌شده در شهرداری را بررسی می‌کند و در نهایت، قیمت را با توجه به ویژگی‌های ملک می‌سنجد. این رویه 2 روز به طول می‌انجامد.

5-  دریافت سند

در این مرحله باید مبلغ نهایی و تمام مالیات‌ها و عوارض دولتی پرداخت شده باشد. هم فروشنده و هم خریدار در دفتر ثبت اسناد حاضر می‌شوند تا انتقال رسمی سند در حضور یک مترجم قسم خورده و مطمئن انجام شود. علاوه بر خرید ملک در ترکیه می‌توانید با سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای مختلف کسب درآمد کنید.

 این کشور به دلیل داشتن نیروی کار جوان، پویا و ماهر، محل مناسبی برای تخصیص سرمایه است. علاوه بر این، سیاست‌های تشویقی دولت، معافیت‌های مالیاتی و تخصیص زمین رایگان، راه را برای انجام این کار هموارتر خواهد کرد. در این بخش به سودمندترین و مطمئن‌ترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌پردازیم:

1-فناوری اطلاعات و تکنولوژی

امروزه بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه بخش‌های فناوری متنوعی دارند که مشتاقانه پذیرای ورود سرمایه‌گذاران به این بخش خواهند بود. با اینکه شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی در این بخش‌ها فعال هستند اما هنوز فرصت‌ها و شکاف‌های بسیاری در بازار وجود دارند که نیازمند سرمایه گذاری در ترکیه هستند.

2-ساخت و ساز و معاملات ملکی

یکی از دلایل اصلی پویایی ساخت و ساز و معاملات ملکی در ترکیه، رشد سریع جمعیت و وجود پروژه‌های نوسازی شهری است، بنابراین سرمایه‌گذاری در این بخش سودآور خواهد بود.

3-صنعت نساجی و لباس

به علت کیفیت و تنوع البسه و پارچه در ترکیه و همچنین بازاری که در خاورمیانه و اروپا برای محصولات این کشور وجود دارد، این صنعت همیشه پویا و نیازمند سرمایه‌گذاری خواهد بود.

4-منابع طبیعی و انرژی

ترکیه حدود 130 میلیارد دلار کسری انرژی دارد و انتظار می‌رود برای رفع این مشکل به سرمایه‌گذار در این زمینه نیازمند باشد.

5-محیط زیست و بازیافت

دولت ترکیه اقدامات جدی را برای برطرف کردن تخریب‌های محیط زیستی که ناشی از صنعتی شدن است، انجام می‌دهد و در همین راستا با اعمال تخفیفات مالیاتی از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این بخش حمایت می‌کند.

همانطور که گفته شد اخذ شهروندی ترکیه به خارجی‌هایی داده می‌شود که در ترکیه ملک بخرند و بر اساس قوانین جدید که از سال 2018 منتشر شده حداقل ارزشی که ملک می‌تواند داشته باشد، 250000 دلار آمریکا است که باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود. همچنین این ملک حداقل به مدت 3 سال نباید فروخته شود. روش دیگری هم برای برآورده کردن این شرط وجود دارد و آن این است که می‌توانید چند ملک خریداری کنید که ارزش کل آنها به 250000 دلار برسد.

از آنجا که روند اخذ تابعیت به طول می‌انجامد شما می‌توانید بر اساس قانون 6458 در این مدت به همراه خانواده‌تان در ترکیه اقامت داشته باشید. اگر علاقه مند به خرید ملک در ترکیه هستید همین الان با تیم مشاوره املاک همراهی تماس بگیرید تا مشاوره های لازم را دریافت کنید.

در صورت اخذ تابعیت ترکیه، می‌توانید در مشاغلی که در آن تخصص دارید مثل وکالت، پزشکی و غیره فعالیت کنید. اگر توانایی سرمایه‌گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت را ندارید، می‌توانید درخواست کارت فیروزه‌ای بدهید که مانند گرین کارت آمریکایی عمل می‌کند. به جز حق رای و خدمت سربازی برای مردان، می‌توانید از تمام حقوق یک شهروند عادی ترک بهره‌مند شوید.

11 اسفند , 1398